Кири́ло і Мефо́дій — слов’янські просвітителі та проповідники християнства, творці слов’янської азбуки, перші перекладачі богослужбових книг на слов’янську мову, брати

Кирило (мирське ім’я — Костянтин; близько 827 — 14 лютого 869) і його старший брат Мефодій (мирське ім’я – Михаїл бл. 815 р. — помер між 6 квітня і 19 квітня 885 року). Народились у місті Солунь (тепер Салоніки, Греція) в сім’ї воєначальника. За походженням болгари (за менш популярною версією слов’яномовні греки).

З 843 р. Кирило вчився у Константинополі при дворі візантійського імператора Михайла III, де одним із його вчителів був Фотій. Добре знав слов’янську, грецьку, латинську, іврит і арабську мови. Був патріаршим бібліотекарем, викладав філософію в Константинопольській вищій школі. В 40-60-х роках ІХ століття брав участь у диспутах з іконоборцями і мусульманами в Сирії. Близько 860 року їздив з дипломатичною місією до хозарів. На шляху до хозарів зупинився в місті Херсонесі, в якому знайшов мощі святого папи Климента (помер у 101). Пізніше брати взяли їх з собою у Велику Моравію і у 867 р. до Риму.

Мефодій рано вступив на військову службу. Протягом 10 років керував заселеною слов’янами областю Македонії. Був викладачем у Константинопольській вищій школі. Постригшись у ченці, став ігуменом монастиря Поліхрон на березі Мармурового моря. Влітку 863 року Кирило і Мефодій на запрошення князя Ростислава переселились до Моравії, щоб проповідувати християнство. Пізніше Папа Адріан II дав на це дозвіл, а папа Іван VIII підтвердив його.

Перед від’їздом Кирило створив один із перших слов’янських алфавітів (у науці немає єдиного погляду з питання, яку азбуку створив Кирило — кирилицю чи глаголицю). Кирило і Мефодій перекладали на церковнослов’янську церковні книги — вибрані місця з Євангелія, Псалтир, Апостольські послання.

За запровадження слов’янської мови в богослужінні були звинувачені в єресі. В 866 р. на виклик Папи Римського Адріана II їздили до Риму. Отримали від нього спеціальне послання, в якому їм дозволялося розповсюджувати слов’янські церковні книги і проводити богослужіння слов’янською мовою.

Після приїзду до Риму Кирило помер. Похований у Базиліці Святого Климента у Римі. Мефодій був висвячений на архієпископа Моравії і Панонії, і в 870 р. повернувся до Панонії. Внаслідок інтриг німецьких феодалів деякий час перебував в ув’язненні. В 882–884 рр. жив у Візантії. В середині 884 р. повернувся до Моравії, де перекладав Біблію на слов’янську мову.

Імена св. Мефодія та його учнів і брата — св. Костянтина (Кирила) були занесені до «Книги побратимів» (Поминальник) монастиря в Райхенау.

Обидва брати були канонізовані Східною (православною) Церквою та названі «рівноапостольними», а також причислені до святих Західною (католицькою) Церквою. В 1980 році Папа Іван-Павло II оголосив святих Кирила та Мефодія «покровителями» Європи.

День святих Кирила та Мефодія відзначається католиками 14 лютого, православними та католиками східного обряду 24 травня.« Повернутися

Інформаційні партнери