День пам’яті героїв Крут щорічно відзначають 29 січня. Це дуже важлива дата для України, яка досить сильно вплинула на історію нашої країни. Кожен українець повинен знати про цю подію…

В кінці січня 1917 року Українська Центральна Рада прийняла IV Універсал, який проголошував самостійність і незалежність Української Народної Республіки (УНР). Фактично саме тоді Україна вперше стала незалежною. Більшовицька Росія була згодна з цим тільки за низки умов, які дозволяли їй втручатися у внутрішню політику нашої країни і, звичайно, це все було відхилено. Тоді більшовики почали військовий наступ на Україну.

Рік по тому більшовики встановили контроль над Харківською, Катеринославською і Полтавською губерніями і розгорнули наступ на Київ. З боку більшовиків бої вели дві великі групи військ: одна уздовж залізниці Харків-Полтава-Київ, друга – в напрямку Курськ-Бахмач-Київ. Через кілька днів у нерівному бою довелося відступити до станції Крути.

29 січня 1918 року більшовицька армія Михайла Муравйова вступила в нерівний бій проти студентів, школярів і 20 офіцерів, на озброєнні яких було 16 кулеметів і лише 1 гармата. За даними Українського інституту національної пам’яті, в підкріплення українських частин у Крути направили першу українську юнацьку школу ім. Б. Хмельницького. Крім цього, туди вирушили студенти-добровольці. Всі ці юнаки билися цілий день проти підготовлених і добре озброєних більшовицьких військових.

За різними оцінками втрати українських військ в битві під Крутами було від 70 до 100 людей. А з боку більшовиків втрати оцінюються приблизно в 300 чоловік.

Потрібно відзначити, що під час організованого відступу українських військ загін студентів і школярів, який налічував 30 чоловік, потрапив у полон до більшовиків. Їх командир був сильно розлючений через великі втрати, тому він наказав спочатку знущатися з українських школярів, а потім розстріляти. Історія свідчить, що тоді учень 7-го класу перед самим розстрілом почав співати «Ще не вмерла Україна», а його підтримали й інші…

На державному рівні вшановувати пам’ять героїв Крут почали в Україні лише 2004-го. За рік перед цим, у січні 2003-го Леонід Кучма підписав розпорядження «Про вшанування пам’яті героїв Крут». У багатьох містах України почали встановлювати пам’ятні знаки, в школах проводити вечори, присвячені цим подіям. У період президентства Віктора Ющенка відзначення роковин бою під Крутами перетворилося на масштабну подію. Участь у велелюдних урочистостях брали вищі посадові особи держави, політики, представники громадськості.

Поетична робота київського поета Сергія Губерначука, який працював секретарем Ради громадської організації Історико-культурологічне товариство «Герої Крут», датована 2001-м роком. Авторське виконання вірша «Героям Крут» проходило, зокрема, під час офіційних зборів на честь вшанування загиблих юнаків.

На кривавому полі,
на горбочку край Крут
вітруганища голі
забігають в редут,
мертвим холодом стрілять,
світ шугають на смерть,
мов надіяться й вірять
відстояти цю твердь!

***   ***   ***

Ми писали про наших першокурсників-журналістів, які восени минулого року мандрували Україною, і відвідали ці історичні місця, де проходив бій під Крутами (сайт КЕІ за 9.10.2018). Про їхні враження нагадаємо іще раз.

— Подорож до станції Крути надала нам можливість у зрозумілій формі дізнатися більше про історію нашої країни. Про те, як закладалися бруківочки у боротьбу за незалежність та яку роль у ній зіграла молодь, — писала тоді керівник групи Катерина Володимирівна Слюсаренко. — У 2006 році на станції Крути було створено «Меморіал пам’яті героїв Крут». Ми відвідали музей, який присвячений боротьбі за незалежність України 1917-1919 роках. Експозиція знаходиться у відтвореній залізничній станції та потязі з вагонами тих часів.

Вражаюча історія Героїв Крут — про мужність, гідність, відданість і любов до своєї країни! Дуже вдячні всі за надзвичайно цікаву екскурсію пані Примушко Наталі!

Говорить Влад Кулєєв, першокурсник:

— Найбільш пам’ятне з нашої поїздки – це відвідання станції Крути. Ми побували в музеї «Битва під Крутами». Дуже гарна була екскурсовод, яка розповіла нам про бій, який відбувся багато років тому. Нерівність сил вражала: 6 тисяч радянських солдатів проти 600 студентів. Дуже цікава тут експозиція, вона знаходиться у старих вагонах ХХ століття. Там різні експонати (кулемет, шинель того часу), поруч стоїть монумент: червона колона з лавровим вінком, у якому знаходиться герб України. Її встановили за часів президентства Віктора Ющенка, і вона повинна нагадувати студентам про їхній навчальний заклад. Ця колона виконана згідно зі справжніми колонами, які є у навчальному закладі, де навчалися загиблі студенти. Біля підніжжя лежить кам’яна шинель із кульовими отворами (у вигляді пам’ятника). Тут зроблене озеро у вигляді хреста.« Повернутися

Інформаційні партнери