9 березня ми відзначаємо 204 роковини Кобзаря (1814–1861), українського поета, художника, мислителя.

«Не поет, бо це ж до болю мало,

не трибун — бо це лиш рупор мас,

і вже не менш за все —„Кобзар Тарас“ —

він, ким зайнялось і запалало».

Тарас Григорович Шевченко (відомий також як Кобзар; 25 лютого (9 березня) 1814, с. Моринці, Київська губернія, Російська імперія (нині Звенигородський район, Черкаська область, Україна) — 26 лютого (10 березня) 1861, Санкт-Петербург, Російська імперія) — український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський і політичний діяч. Національний герой і символ України. Член Кирило-Мефодіївського братства. Академік Імператорської академії мистецтв (1860).

Шевченко Тарас Григорович — одна з найпопулярніших особистостей в українській культурі та мистецтві.

В Україні та за кордоном існує багато музеїв Тараса Шевченка. Найбільшим меморіальним комплексом, присвяченим Кобзареві, є Шевченківський національний заповідник на місці поховання поета на Тарасовій горі у Каневі. Національний музей Тараса Шевченка знаходиться у Києві, його філіалом є Літературно-меморіальний будинок-музей. У Торонто, Канада, існує музей, присвячений виключно Шевченківській тематиці.

У галузі літератури щорічно присвоюється Шевченківська премія — одна з найпрестижніших відзнак України.

З метою вшанування пам’яті Тараса Шевченка Президентом України:

започатковано проведення Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка як щорічного загальнонаціонального заходу;

засновано іменні стипендії переможцям Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка для переможців фінального етапу цього конкурсу.

Портрети Тараса Шевченка зображені на банкнотах номіналом 100 гривень і на золотій пам’ятній монеті номіналом 200 гривень, а також на срібній (50 грн.) та нейзильберовій (5 грн.) монетах, випущених Національним банком України до 200-річчя від дня народження митця.

***

«Заповіт» різними мовами світу  

Перший Президент України Леонід Кравчук та Надзвичайні і Повноважні посли іноземних держав взяли участь у відеофлешмобі «Тарас Шевченко. Заповіт єднає світ», присвяченому 204-й річниці з Дня народження Великого Кобзаря.

Відеоролик, у якому дипломати читають найвідоміший вірш Т.Шевченка, записали в рамках щорічного Міжнародного культурно-мистецького проекту «Нас єднає Шевченкове слово», організаторами якого є Міжнародний Фонд культурного співробітництва, очолюваний Владою Литовченко, та Київський національний університет культури і мистецтв.

На відео, відзнятому в Національному музеї Тараса Шевченка, «Заповіт» звучить польською, грузинською, англійською, болгарською, французькою, казахською і румунською мовами. Поезію читають відповідно Надзвичайні та Повноважні посли іноземних держав в Україні: Ян Пєкло (Польща), Гела Думбадзе (Грузія),  Красимір Мінчев (Болгарія), Руслан Болбочан (Молдова), Вакар Ахмад (тимчасово повірений Пакистану), Арнур Танбай (заступник посла Казахстану) та Президент Африканської Ради в Україні Діалло Ісса Садіо.

Дипломати прочитали вірш українською мовою. Українську версію відеофлешмобу відкриває за завершує Перший Президент України Леонід Кравчук. Також до декламації долучилися Голова Міжнародного Фонду культурного співробітництва Влада Литовченко, Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус і завідуюча кафедрою міжнародних відносин КНУКіМ Інна Костиря.

Відеофлешмоб уже широко підхопили у соцмережах, студенти записують на відео своє декламування «Заповіту» іноземними мовами і викладають на сторінках з хештегами #тарасшевченко та #заповітєднаєсвіт.

 

 « Повернутися

Інформаційні партнери