У Криворізькому економічному інституті ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» минулої суботи відбувся Перший Фестиваль прав людини у Кривому Розі

Що таке права людини, можна дізнатися із Загальної декларації прав людини 1948 року. Однак, для того, щоб вони не сприймались як слова на папері, необхідні дії реальних, небайдужих людей, які готові захищати і проводити просвітництво громадськості щодо їх прав та обов’язків.

Співорганізаторами виступило одночасно багато різних організацій: Перший криворізький місцевий центр з надання БВПД, Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНЕУ ім. В.Гетьмана», Юридична клініка Криворізького економічного інституту ДВНЗ «КНЕУ ім. В. Гетьмана», Українська Асоціація студентів, ГО “Об’єднання відповідальних громадян», Криворізька загальноосвітня школа №111, благодійна організація «БТ «Шанс», ініціатива написання листів Amnesty International Ukraine (Олександр Богун), ГО “Фонд «Професійний розвиток» та інші.

Загалом було організовано: 12 локацій, 6 дискусій і тренінгів, 2 виставки, «живу бібліотеку». Працювала зона PRO Bono та дитяча локація. Протягом більш ніж чотирьох годин Фестивалю було представлено способи захисту та проблематику прав учасників освітнього процесу, прав дитини, учасників АТО та ВПО, прав жінок і проблеми насильства у сім’ї. Гостями Фестивалю стали: правозахисна група «СIЧ» (Дніпро) з темою: “Місцевий індекс прав людини” та ГО “Український інститут з прав людини» (тема “Доступ до публічної інформації”).

Розповідає Катерина Дацко, декан юридичного факультету КЕІ: «Тематика прав людини є досить непростою, адже нібито це питання є врегульованим на законодавчому рівні кожної держави, однак, в той же час, щодня по всьому світі відбувається порушення прав людей. Юристи – це ті фахівці, які можуть і повинні частину своїх знань і вмінь віддавати правозахисну, тому вважаю, що саме на юридичному факультеті повинні виховуватися кваліфіковані, свідомі та небайдужі правники. Радію, що наш інститут став майданчиком і частиною цієї необхідної події».

Отже, наша розповідь про Фестиваль прав людини! Говорять його учасники.

Олег Сампір, голова громадської організації «Рет хаб»:

— Сьогоднішній захід – це один із найперших заходів у ракурсі захисту прав людини, де ми спілкувалися на різні теми. Людей прийшло чимало, хоча, зрозуміло, для нашого великого міста, можливо, це й небагато, але вони зможуть рознести цю новину між своїми друзями і знайомими. Головне завдання цього заходу – розповісти і дати різноманітну інформацію в різних ракурсах – проблематику прав громадян України і нашого міста, щоб люди змогли все ж таки здобувати ці можливості і мали доступ до цих прав та роз’яснення цих прав для того, щоб залучити все більшу кількість людей для того, щоб вони починали вимагати і захищати свої права чи то на місцевому рівні, обласному чи на всеукраїнському. Одне із найважливіших питань, яке ми перед собою ставили, — це щоб молодь, яка підростає, могла включатися в процеси державотворення і до таких речей, як входження до місцевої влади, щоб вона починала питати: «А що зроблено для того, щоб мені було гарно і комфортно жити в моїй країні?» Якщо ми візьмемо Конституцію України, де написано, що людина має право на гідне життя, то треба виконувати ці пункти. А для цього треба йти на вибори і обирати тих людей, які зможуть зробити комфортне їх подальше життя. Це і є проблемою. Отже, якщо сьогодні ми не закладемо фундамент новітньої політики, то коли вони стануть людьми більш похилого віку і захочуть здобути європейську пенсію чи захист їх прав, а нічого не буде. Як ми бачимо, у 90-х роках ХХ століття попереднє покоління нічого не зробило і сьогодні ми бачимо цей результат, коли вони пішли на пенсію. Пенсія мала, комунальне господарство занедбане і потребує великих коштів, отже, право цих людей не захищено. І тому молодь повинна забезпечити своє майбутнє життя, повинна включитися в ці процеси і зрозуміти, хто вони такі в цій державі і як держава повинна працювати. Ми намагаємось і будемо намагатися показати молоді, що сьогодні вся держава буде у майбутньому в їхніх руках. Щоб потім не скаржились на владу, бо вони самі й будуть владою. Чому я ходжу на такі заходи? Коли мій син підросте, він спитає мене: «Тато, а що ти зробив, щоб я жив у більш гарній країні? Щоб були європейські цінності і пенсії, і зарплатня, щоб я міг без страху вийти на вулицю. І я маю два варіанти відповіді: я просидів на дивані і нічого не зробив і мені тепер соромно, чи я йому покажу і розповім, що я зробив, і він буде гордитися мною і моїми здобутками. Я їх йому передам і скажу: «Тепер твоя черга далі продовжувати цей процес». От такий у мене меседж.

Наталя Кожем’яка, начальник відділу правопросвітництва Першого Криворізького місцевого центру з безоплатної правової допомоги:

— Такий фестиваль, який ми провели сьогодні, у Кривому Розі проводиться вперше. Коли виникла в нас ідея? Відомо, що один у полі не воїн. Для того, щоб провести цей фестиваль, потрібно було знайти однодумців, друзів, партнерів, колег. У нас уже певне коло однодумців сформовано, ми об’єднуємось і спілкуємось разом. Ця ідея виникла спочатку і перш ніж провести фестиваль, було у нас запитання до друзів: «Друзі, ну, що – робимо?» І коли з’явилася підтримка – всі підтримали нас і кожен мав свою зону відповідальності, кожен повинен був свій внесок зробити… Ось так спільними зусиллями, без пафосу, без адмінресурсу, без фінансової підтримки, тільки на добрій волі співорганізаторів у нас це вийшло. На старті в організації цього заходу взяли участь Криворізький економічний інститут, Юридична клініка, Об’єднання відповідальних громадян, благодійне товариство «Шанс», Перший Криворізький місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги. І закипіла робота: фонд «Професійний розвиток» організував виставку «Я маю право»; Об’єднання відповідальних громадян підготувало фотовиставку і «Живу бібліотеку»; громадська організація «Основи свідомості» провела свої тренінги з правоосвітнього процесу; Криворізька загальноосвітня середня школа № 111 поділилася своїм новітнім педагогічним досвідом про те, якою може бути сучасна школа і чому нам всім варто навчитися. Також свої ініціативи представляли громадська організація «Рет хаб», «Егіда-центр», благодійна організація «Мережа». Тут свою локацію і діяльність представила і патрульна поліція; в гості до КЕІ завітав Донецький юридичний інститут; тут проходив марафон написання листів. Координатор у місті дуже молодий Олександр Богун і досвідчена правозахисниця Валентина Кривда разом, пліч-о-пліч, проводили цей марафон – збір підписів жінок-правозахисниць. Цей збір підписів відбувається по всьому світу, в тому числі і в Україні. До цього збору підписів долучилися і ми. Отже, проведено глобальний захід. Дуже багато ініціатив було презентовано в холі інституту: було багато інформаційних матеріалів, ми тут знайомилися, розказувати кожен про свою діяльність. Ми зібралися для того, щоб виробляти певні інструменти для того, щоб почати говорити про наші справи. У нас є надія на те, що коли ми виховаємо наступні покоління, піднімемо їх до цих стандартів, тоді у нас почнуться більш серйозні зміни. Хтось же має все це почати. Ми віримо, що поступово доб’ємось позитивних змін у найближчому майбутньому. Найцікавіше те, що люди із задоволенням спілкувалися, їх неможливо було зупинити, коли вони презентували свої напрацювання, виступаючи перед присутніми. Коли відбувалась «жива бібліотека», люди ділилися своїми проблемами: наприклад, людина, яка має статус ВІЧ-інфікованої, людина кавказької національності, людина слабочуюча чи іноземець – всі вони спілкуються і знаходять спільну мову. Я радію, що цей захід пройшов у теплій, дружній атмосфері, він цікавий і однозначно вдався.

PS: Дякую Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», який став майданчиком для такого масштабного заходу, як Фестиваль прав людини у Кривому Розі. Організаційні питання впали на плечі деканові юридичного факультету Катерини Дацко, голови РСС інституту Микиті Водзянському та екс-голови РСС Аліні Кузьмич, які попрацювали на славу.

Дякуємо всім, а також заступникові директора КЕІ  Валентину Орлову та директорові КЕІ Андрію Шайкану, з благословіння яких фестиваль потрапив до економічного.

Навели гамору у вихідний день 😉« Повернутися

Інформаційні партнери