5 червня відбулася неймовірно цікава і пізнавальна зустріч із професором Романом Шереметою. Перша її частина була проведена у форматі «круглого столу» для професорсько-викладацького складу, а о 12:00 год. у другій частині шановний гість зустрівся
зі студентами КЕІ

Ми кілька днів тому на сайті інституту анонсували про це в новинах, де розповідали про професора Р.Шеремету. Нагадаємо лише: д-р Роман Шеремета є професором Школи Менеджменту ім. Везерхеда університету Кейс Вестерн Резерв і науковим співробітником Економічного Наукового Інституту США та Всесвітньої Організації Праці. Він отримав ступінь доктора філософії (PhD) в економіці в університеті Пердью. За свою наукову роботу Шеремета отримав багато міжнародних нагород, в тому числі наукову премію імені нобелівського лауреата Вернона Сміта, гранди Національного Наукового Фонду США та Інституту ім. Макса Планка, був визнаний кращим економістом України в світі за версією видання Forbes-2015 та кращим молодим економістом світу згідно з рейтингом IDEAS-2018. Він входив до складу редколегій таких міжнародних журналів, як Journal of Economic Psychology, Games, та Journal of Economic Behavior and Organization. Автор понад 80-ти наукових статей і монографій у галузях експериментальної економіки, теорії ігор, поведінкової економіки, вирішення конфліктів, організації промисловості та мотивації праці. Результати його досліджень опубліковані в провідних світових наукових журналах з економіки, бізнесу, психології та політики, а також в різних популярних засобах масової інформації, таких як Wall Street Journal, Forbes, Science Daily та інші.

Викладачі і студенти мали можливість прослухати цікаву лекцію професора й обговорити актуальні проблеми сучасної економіки та діяльності вищої школи, з них, зокрема: фактори економічного розвитку, сучасні методи економічного аналізу, використання експериментів в економіці: сучасні тенденції щодо виявлення причинно-наслідкових зв’язків, дізнатися, у чому полягає особливість експериментального методу, що таке виробничі експерименти, поведінкова економіка та ін.

Основна мета, яку ставив перед собою лектор, висвітлюючи систему вищої освіти в США, – це навчити цінностям і допомогти студенту сформуватися як особистість. Для цього система вищої освіти повинна бути побудована на певних принципах: самостійність, децентралізація на всіх рівнях (університет, департамент, професор, студент);
еластичність, зворотній зв’язок, конкуренція, вільнодумство.

Ці принципи й повинні стати фундаментом для реформування вишів України.

Доктор Роман Шеремета щиро ділився своїм досвідом зі слухачами. Він, зокрема, зупинився на аналізі провідних міжнародних журналів, таких як: Journal of Economic Psychology, Games та Journal of Economic Behavior and Organization. Були обговорені й інші питання, які цікавили студентів і викладачів.

— Перш за все, — сказав пан Роман, — метою моїх лекцій є просвітницька робота. Я намагаюсь працювати напряму з викладачами, ректорами, професорами, для того щоб показати, яка система освіти краща, яка система не працює, які реформи потрібно роботи. По-друге, я би, звичайно, хотів (як експериментальний поведінковий економіст) і намагаюсь вчити нових дослідницьких методів працювати з викладачами,  створювати нові дослідницькі центри, тобто в такому форматі намагаюсь працювати. І, по-третє, це суто наведення стосунків, живих контактів із людьми, тому що я розумію, ми зможемо поміняти цю систему не зверху донизу, а знизу догори.

Звичайно, вражень від лекції і у студентів, і у викладачів було дуже багато, а спілкування з такою неординарною особистістю, як професор Роман Шеремета, принесло велике задоволення, примусило замислитись і по-новому подивитися на світ і на себе в цьому світі.

Ми попросили висловити своє бачення проблеми наших співробітників і студентів.
Ось що вони розповіли:

Валентин Орлов, заступник директора з науково-педагогічної та виховної роботи:

— У нас сьогодні була чудова нагода критично осмислити діяльність вітчизняних університетів. Ми розуміємо, що такий погляд збоку на себе дуже корисний. Особливо для тих, хто робить інновації. Якщо ми позиціонуємо себе як дослідницький інститут інноваційного типу і намагаємося впроваджувати те, чим будуть жити університети вже післязавтра, я думаю, нам корисний такий експертний погляд з-за кордону. І це знаходить відгук у наших думках.

Ірина Максимова, декан факультету обліку, фінансів та інформаційних технологій:

— У нас сьогодні була чудова нагода поспілкуватися з професором Романом Шереметою. Захід видався дуже надихаючим. Я для себе вкотре відзначила і переконалася в тих напрямках, у яких потрібно розвиватися і що потрібно робити. Дуже цікавий у нього погляд на те, як повинен розвиватися сучасний науковець: це не тільки публікації, а ще й можливість їх публікувати на вільні теми у престижних журналах, проводити аналітичні дослідження. Ще мені дуже сподобалось, що пан Роман акцентував увагу на необхідності аналітики. Це те, чим я цікавлюсь, останнім часом це якось на другий план відходить, хоча насправді це дуже важливе підгрунтя для будь-якого дослідження. І мені це дуже цікаво. Я більше впевнилась, що потрібно в тому ж напрямі й далі продовжувати працювати. Також класна ідея вільного вибору дисциплін викладачів. Це те, до чого освіта прагне, а ще він назвав класні меседжі, що основна ідея – це формувати особистість і вчити студента вчитися. Це якраз те, що ми розвиваємо в нашому рідному вузі. Тобто я впевнилась, що наш університет іде таким курсом – дуже новітнім і модерновим, тому що в багатьох ідеях студенти це просто підтверджували. Для них це не було новинкою: ми теж таке робимо у нас в КЕІ. І це дуже добре!

Влад Кулєєв, першокурсник, майбутній журналіст:

— Мені найбільше сподобалося з виступу професора – це його розмова про рівень довіри. Я раніше не вважав, що рівень довіри впливає на економічний  розвиток країни, але він пояснив, що рівень довіри впливає на ВВП країни і навіть показав графік, на якому це зображено. Я зрозумів, саме на якому рівні: а це рівень, коли, наприклад, люди обирають собі президента і він, виконуючи якнайкраще свою роботу, заслуговує на новий термін для того, щоб завершити свою політику, яку він розгорнув під час свого першого терміну правління. Це велика відповідальність кожного на кожному рівні.

Андрій Приходков, студент 2-го курсу (міжнародні економічні відносини):

— Дуже сподобалась мені доповідь пана Романа. Дуже багато зрозумів я про менталітет, про особливості життя, певні моральні цінності. Потрібно змінювати нашу країну, змінювати мислення і працювати над особистістю кожного. І тоді світ зовсім інакше сприймаєш.

— Ми б зробили так, щоб 10 економістів світового рівня залишилися в Україні або хотіли б лишитися тут, — наголосив у своєму виступі пан Роман. — І ми повинні зробити все, щоб так сталося. Якщо людині, яка реально має потенціал, платити в 10-20 разів більше, тобто щоб був великий стимул. А ще для того, щоб були інновації, потрібна винагорода відповідна, яка базується на об’єктивних показниках. Щоб молодь залишалася, щоб кращі молоді люди лишалися в країні, я б хотів зробити все, щоб залишати їх в Україні.

Студентській молоді він запропонував пройти курс «Наука повсякденного мислення»:

— Ми зробили все і виділили кошти на переклад цього курсу, щоб він був доступний кожному студенту. Це курс безкоштовний. Його у світі вже пройшли мільйони людей. Як шукати нові ідеї, як потрібно мислити – це все доступно, адже освіта має безпосередній вплив на економіку України.

Говорить Аліна Кузьмич:

— Зустріч була дуже класною. Перше, що мене вразило, це те, що професор Шеремета є людиною повністю відкритою і немає між ним і аудиторією тієї лінії, яка іноді відгороджує людей, мовляв: я – професор, а ти – студент.  Також вразила мене новизна його думок. Він сам як молодий професор є молодим ще й через новизну свого навчання і те, як він подає матеріал і те, що навчання є нове і цікаве. У нас на зустрічі були гості з 70-ї школи, хоч тема була складною, але  школярам дуже сподобалось. Вони дізналися багато нового. А ще мені дуже імпонує, що американського професора дуже турбує система освіти в Україні. Він їздить по всьому світу і розповідає, як в принципі повинно бути. Він ділиться своїм досвідом, показує приклади, як це повинно бути. І це людей мотивує! Він досить новітньо, дуже сучасно показав, як економіка України повинна розвиватися. Мені ще сподобалося, що він у своїй розповіді згадав процес децентралізації в нашій країні, який зараз йде (а це тема моєї дипломної роботи), і було класно, бо мені це близько. І ще сказав про нашу молодь, про те, що багато з них їдуть на заробітки за кордон: що ж, якщо ця людина така собі, не дуже талановита, то хай собі їде, а якщо класний спеціаліст – то хай буде тут, кращих треба залишати у себе.

— Ми отримали інтелектуальний шок, — наприкінці зустрічі, дякуючи професору Романові Шереметі, сказав В.В. Орлов. – Ми прагнемо ставити перед собою питання і шукати на них відповіді. Дослідництво має врешті-решт стати способом життя. У нас в бібліотеці з’являться тепер монографії і книга Р.Шеремети, які будуть у відкритому доступі і кожен зможе ознайомитися з ними. Користуючись нагодою, хотів би подякувати Олегу Подкопаєву, який організував цей захід. Дійсно, зустріч була дуже корисною, адже ситуація і той стан, в якому ми знаходимося, змушують нас мислити динамічніше і вирішувати проблеми динамічніше. До цього я й закликаю всіх!

Вислів М.Ганді «Хочеш змінити світ – почни з себе» найбільш підходить до цієї події. Нові зустрічі з прогресивними, успішними та небайдужими науковцями мотивують до змін та самоудосконалення, — читаємо того дня вже перші відгуки наших викладачів на сторінках Фейсбук.« Повернутися

Інформаційні партнери