Про свій винахід розповідає Сергій Леонідович НЄВЄРОВ, старший викладач кафедри інформаційних технологій та моделювання:

— Студентам спеціальності «Комп’ютерні  науки» вже два роки викладеться дисципліна “Мова Си для Ардуіно” та інші, пов’язані з програмуванням на базі мікроконтролерів фірми Atmel. Тому мою розробку можна вважати практичною реалізацією можливостей концепції Ардуіно. І суттєвим прикладом для студентів і важливим для промисловості приладом.

Це практична розробка, актуальна особливо для нашого регіону. Мова йде про те, що в залізорудних кар’єрах традиційно безперервно проводяться геодезичні виміри для того, щоб оцінювати вміст заліза у розвідувальних і промислових свердловинах перед масовим вибухом, у шахтах і на виробництві. До цих пір для цього використовуються старі, ще радянські, прилади (це не значить, що вони погані – вони чудові, принцип їх дії фізично обґрунтований, лишається незмінним – іншого нічого не існує і, мабуть, не буде існувати). Але з точки зору організації праці, вони вже вчорашній день.

Процес вимірювання і подальшої обробки є дуже кропіткою роботою: після того, як прилад встановлений над свердловиною, треба було у процесі  опускання датчиків вручну записувати покази стрілочних приладів у журнали, а потім сидіти і вручну розшифровувати діаграми самописців,  переписувати дані та вносити все це в комп’ютер (і це десятки, сотні, тисячі  вимірювань).

Тому й виникла гостра необхідність автоматизувати процес вимірювання, збору, збереження та обробки вимірюваної інформації. Сам принцип таких систем давно відомий, а от реалізація для конкретної задачі і можливості процесора і всієї існуючої зараз електроніки – якраз на часі.

Я погодився на розробку такого практичного приладу і зробив його на базі мікроконтролера Atmega328. До нього підключені всі необхідні електронні компоненти. Деякі, стандартні, придбані через систему Ардуіно,  деякі  розрахував і виготовив самостійно. Все це спаяно і розташовано у маленький пластиковий корпус – він буде герметичним і відповідати польовим умовам роботи.

Написана мною програма дозволяє вимірювати, перетворювати сигнали з різноманітних приладів, розраховувати потрібні показники, виводити потрібну інформацію на дисплей, записувати на SD- карту, а також контролювати деякі технологічні параметри і працювати у різних режимах. Отже, робота набагато спрощується: підключаємо датчик, обираємо потрібний режим роботи, контролюємо на дисплеї результати вимірювань, і коли вважаємо за потрібне, — натискаємо кнопку (або автоматично) – і результати  обраховані і збережені на карті у потрібному форматі.

Результати влаштовують людей, які будуть працювати з приладом. Та після закінчення відпрацювання цього прототипу в реальних умовах вони мають намір виготовити потрібну партію таких приладів.« Повернутися

Інформаційні партнери