Нещодавно з’явилася  перша інвестиційно-інноваційна біржа. Вона створена на базі державного підприємства «Кривбасстандартметрологія». Її мета – ефективна взаємодія між винахідниками та інвесторами.

«Низький ступінь інноваційної активності виробників України зумовлений низькою комунікацією і взаємодією між виробниками та винахідниками.  Винахідник, як правило,  поганий продавець. За статистикою, чим вища у винахідника якість торгового агента, тим нижчі його винахідницькі здібності», – пояснив директор ДП «Кривбасстандартметрологія» Андрій Андрюшко.

Матеріальну складову проектів будуть курирувати представники Криворізького економічного інституту ДВНЗ «КНЕУ ім. В. Гетьмана». Їх основне завдання – оцінка рентабельності винаходу чи нового методу. Така практика буде корисною як для викладачів КЕІ, так і для студентів, стверджують економісти.

«Таким чином, ми поєнуємо і практичну, і наукову бази, і спеціалістів, які можуть економічно розрахувати важливість тієї чи іншої інновації на ринку в Україні чи за кордоном», – сказав Валерій Шайкан, директор КЕІ ДВНЗ «КНЕУ ім. В. Гетьмана».

Криворізька біржа буде мати велике значення не тільки на місцевому, але й на всеукраїнському рівні.

«Я бачу новий поштовх для розвитку зв’язків  між винахідниками і тими, хто буде користуватися їхніми винаходами. Дуже приємно, що ця ініціатива йде саме з Кривого Рогу», —  прокоментував створення біржі в.о. міського голови, секретар міськради Сергій Маляренко.

                                                    Задля досягнення позитивного результату

Прес-конференція, що відбулася 17 серпня у приміщенні державного підприємства «Криворізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», викликала жвавий інтерес і активне обговорення її учасників. Мова йшла про спільний проект «КЕІ – Кривбасстандартметрологія» з нагоди створення Першої інноваційно-інвестиційної біржі.

Основне завдання інноваційно-інвестиційної біржі – «Основа моделі механізму державного регулювання інноваційного розвитку України ьа реалізації державної інноваційної політики».

— Ми перетворюємося не у споживача минулих років, а у споживача результату інновацій минулих років, — розпочав розмову директор Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» д.е.н., професор Андрій Шайкан. – Наприклад, насичення України «металобрухтом» з Європи. Цивілізований світ готується до наступного технологічного стрибка. І в той же час Україна входить до десятки країн, де продаються у величезній кількості електромобілі. Це колосальні можливості за обсягом нових послуг, які можуть виготовляти місцеві підприємства.

Якщо у державі немає дієвої інноваційної політики, вона відстає економічно і «виганяє» своїх громадян із країни. Багато вважають, що тут безперспективно знаходитись. Країна стає сировинним придатком. Людям жити некомфортно, вони виїжджають за кордон і перетворюються в дешеву робочу силу.

— Вивчаючи це питання з точки зору безпосередньо на проблемах вищих навчальних закладів, на відношенні «вуз – абітурієнт – роботодавець», — продовжує розмову А.Шайкан, — ми прийшли до висновку, що багато цікавих потенційно сильних молодих людей, які  б могли піднести нашу економіку, не знаходять можливості самореалізації у нас в Україні. Немає, по-перше, відповідного «клімату» і, по-друге, немає провідників, які б могли провести цього абітурієнта через «долину смерті». Більша частини вишів навчають теорії, навчають студентів за старими підручниками, а не реальній економіці, тому що зв’язок перерваний.

Завдання КЕІ – саме такий проект (як для викладачів, так і для всієї сфери освіти) дозволить підвищувати компетентності і вчити реальній економіці студентів, які отримають прямий доступ до перспектив, що потім може стати їх справою і майбутньою кар’єрою.

Біржа для потенціальних споживачів і потенціально зацікавлених осіб – це майданчик, який дозволить зустрітися, безпосередньо, винахіднику, який є носієм інтелектуального багажу, і потенціальним інвестором, який є носієм ресурсу.

— Зі свого боку, — говорить А.Шайкан, — ми підтримуємо цей процес, допомагаючи ідеї втілитися у продукт і до цього продукту докласти відповідні обґрунтування, зробивши ту «обкладинку», через яку ідея може перетворитися в товар і буде продана на біржі.

Інвестиційно-інноваційна політика нашої держави, на жаль, не приносить результату і не робить країну  інвестиційно-інноваційно привабливою. Що потрібно винахіднику і що він може отримати врешті-решт?

Економіка України знаходиться зараз у кризовому стані, а криза, як відомо, – це найбільш зручний час, щоб змінюватися. Всім відомо, що коли ми знаходимося в зоні комфорту, ми не змінюємося. Коли перед нами постає питання виживання, ми приймаємо найрізноманітніші «ліки», щоб вижити, розвиватися і т.д., а, головне, досягнути успіху і для цього є реальні можливості. Наприклад, якщо розглянути, становище післявоєнної економіки Японії: суцільна стагнація. Не було у неї жодних перспектив, вона була відрізана від ринку світових ресурсів.

Постало питання: як виходити на ринки, розвиватися, конкурувати, захоплювати їх? Вони знайшли цікавий підхід – підшукування й охота  за інноваціями. Цей приклад дуже показовий. З журналів СРСР («Техника – молодёжи», «Наука и жизнь» та ін.) вони відшукувати винаходи і втілювали їх у життя. Економіка Японії успішно впроваджувала їх у життя, отримала чудовий прогрес і вже на рубежі 80-х років ХХ століття це була вже зовсім не та Японія, що в післявоєнні 1945-1946 роки.

Отже, маючи ресурси і дуже високий інноваційний потенціал, потрібно уміти це реалізувати.

— Україна «розбазарює» свій основний ресурс – молодих людей, які не знаходять можливості гідно реалізувати себе тут. У нас працює ланцюжок «виробництво – інститут – абітурієнт».

— Не випадково ми з вами знаходимося в Кривому Розі, тому що наше місто є дзеркалом того, що відбувається в країні. Кривий Ріг, як ніяке інше місто України, дуже часто генерує ідеї. При правильній підтримці, в тому числі, і міської влади, ті інновації, які є у нас в місті, дуже швидко можуть дати позитивний досвід і для міста, — підтримав думку вченого секретар Криворізької міської влади Сергій Маляренко, який виявив зацікавленість проектом і висловив упевненість, що такі проекти мають право на життя. — І, головне, у наш час, щоб наша молодь не виїжджала за кордон, а знаходила собі гідне місце на рідній землі.

— Місто буде цю ідею підтримувати, — запевнив він присутніх. – Все це робиться для наших людей, нашого міста. Хочу, щоб ви підняли цю справу і ви не маєте права опускати рук. Ви, як вчені, піднімаєте питання, що стосується вчених. Ми вітаємо це.

Спільний проект Андрія Шайкана, директора Криворізького економічного інституту, і к.е.н. Андрія Андрюшка, директора ДП «Кривбасстандартметрологія».

— І слід бути готовим до нових технічних революцій, — додає Андрій Шайкан. – Я думаю, все у нас вийде. Сьогодні ми йдемо тим шляхом, коли через свої профільні міністерства хочемо зацікавити саму державу в існуванні і успішній реалізації цього проекту. Ми підходимо до цього прагматично, з метою досягти позитивного результату.

Більше інформації тут: krivbass.city/news/view/izobretatelyam-v-pomoshh-v-krivom-roge-sozdana-investitsionno-innovatsionnaya-birzha-foto« Повернутися

Інформаційні партнери