ЕРАЗМУС+ – це програма Європейського Союзу на період 2014-2020 рр., що підтримує проекти співпраці, партнерства, заходи і мобільність у сфері освіти, професійної підготовки, молоді та спорту. Разом із понад 150 країнами світу, Україна є однією з країн-партнерів (Programme Countries) Програми Еразмус+.

Цими днями повернулись із Португалії представники Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»: перший заступник директора з науково-педагогічної та навчальної роботи професор С.В. Гушко, професор В.В. Кулішов та cтарший викладач О.А. Гушко. Про доцільність поїздки ми дізнаємося з їхньої розповіді.

Володимир Васильович Кулішов, професор:

— Чергова поїздка за кордон була пов’язана із програмою «Еразмус+» до університету Евора (Португалія) – University of Évora. Навчальний заклад, який сформований ще в ХVІ столітті, відомий у всьому світі. По сьогоднішній день він функціонує у тій структурі, яка була сформована ще в ті часи (будівля охороняється ЮНЕСКО). Навчаються там студенти з усього світу, їх – 10 тисяч. Навчання там різнопланове: вивчають і економіку, і філологію, і сільське господарство, і політику, і соціологію, так що можна сказати, що це класичний університет. Через давнього нашого друга Жозе Бутелло ми вийшли на цей університет. Потім була домовленість між Академією Полонійною (Польща) і Університетом Евора і був укладений договір на співпрацю. Ми згідно договору «Еразмус+» якраз і беремо участь у цій роботі. Відповідно, була розписана програма зустрічі, де ми спілкувалися зі своїми колегами і керівництвом Університету Евора. Дуже цікаві з’явилися у нас точки дотику. Отже, виникла зацікавленість і між Академією Полонійною та Університетом Евора. І, відповідно, ми будемо сподіватися на подальшу співпрацю в  науковій та освітянській діяльності. Нам вдалося домовитися про наших студентів, які будуть там навчатися: з лютого 2019 року Крістіна Войтович і Андрій Хан поїдуть туди на навчання (зараз вони закінчують другий курс магістратури). Керівництво Університету Евора дало добро на їхній приїзд, а вони вже відкриють дорогу до Португалії. Це перші ластівки, а далі сподіваємось на продовження співпраці та нові звершення.

Олена Артурівна Гушко, доцент кафедри іноземних та української мов:

— Основна мета нашої поїздки – це налагодження співробітництва з Університетом Евора, який знаходиться в Португалії. У цьому університеті багато цікавих програм, у т.ч. й навчання в аспірантурі. Там навчаються і магістри з економіки, що для профілю нашого вишу дуже важливо. У Португалії ми були 5 днів: зустрічалися з представниками університету, зокрема, з керівництвом вузу. Говорили про майбутню конференцію, яка відбудеться в Польщі навесні наступного року. Ми їх запросили взяти участь у цій конференції, яка буде проходити у квітні в Ченстохово. А також обговорювали різні питання, що стосуються навчання.

Враження від відвідання Португалії, сказати великі, це нічого не сказати. Просто вражаюче! Ми всі були вперше в цій країні. Що стосується Ліссабона, то перше враження дуже захоплююче з точки зору архітектури, культури, цікаві люди: всі дуже ввічливі, готові завжди допомогти, підказати. Не було такого випадку, щоб я звернулася до когось англійською мовою, і мене не зрозуміли. Португальська у них офіційна мова, але англійською володіють усі. На рівні університету – це обов’язкова вимога, тому що більшість магістерських програм ведеться у них англійською, адже там навчаються студенти з усього світу: Індії, Бангладеш, Таїланду, тобто звідусюди. У них існує багато англомовних програм для іноземців, тому при обміні студентами проблем не виникає. Що сказати про Ліссабон? Ліссабон має стару частину міста, є, звичайно, й нова, яка була відбудована пізніше. Евора датується ХVІ-ХVІІ століттям. Дуже красива архітектура: вузенькі вулиці, вимощені бруківкою (чимось нагадує Львів), європейське місто. Звичайно, там своя специфіка. Дивує велика кількість соборів – їх безліч на кожному кроці. Офіційна релігія у них католицизм. Є в Еворі всім відома капела на кістках. Ми ходили в цей музей, де знаходиться каплиця, у якій все викладено з кісток і черепів. Є напис: «Ми кістки, що лежать тут, чекаємо ваших». Це в тому значенні, що всі ми смертні  і треба пам’ятати про це, а значить, що з собою нічого не візьмеш на той світ і треба жити духовним життям. У Ліссабоні величні, красиві собори, постійно йдуть служби. Щоб не заважати віруючим людям, є два входи до собору: для вірян і гостей міста. Захоплює своєю величчю органна музика, її звучання і спів такі красиві і чаруючі, що це просто вражає і здається, що ти потрапляєш у минулі віки. Поховані в цьому храмі Васко де Гама і маркіз, який відбудовував церкву після землетрусу, що стався у ХХ столітті. В цьому храмі Джероніма, що знаходиться під монастирем, ми були у вихідний день і якраз перед ним виступав ансамбль. Виявляється, що в кожного навчального закладу є свій музичний ансамбль і в неділю вони виступають перед публікою на площі. Там дуже красиво грають, танцюють із прапорами – це так захоплююче і красиво.

 « Повернутися

Інформаційні партнери