Громадянам України гарантується право на безоплатну освіту, в тому числі вищу, на конкурсній основі. А проте, навіть ті, хто змушений сплачувати за навчання мають право на компенсацію. Громадяни України, які отримують офіційну заробітну плату і оплачують навчання, мають право на компенсацію до 18% його вартості. Це право закріплене в ст. 14  (пункт 14.1.170) Податкового кодексу, де дається визначення «податкової знижки».

«Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, — документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом».

«Сума коштів, витрачена на отримання середньої професійної або вищої освіти платником податків та/або членом його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати, підпадає під податкову знижку» (п. 166.3.3).

Якщо ви працюєте та навчаєтесь, або навчається хтось із ваших рідних, і ви оплачуєте навчання відповідно договору про оплату навчання, ви маєте право скористатися податковою знижкою, однак за умови, що з вашої зарплатні утримується податок на доходи фізичних осіб. Якщо ви є приватним підприємством або не сплачуєте податок на дохід фізичних осіб, скористатися такою знижкою ви не можете.

Скористатися цим правом можна протягом звітного періоду, на наступні роки невикористана податкова знижка не розповсюджується.

Щоб скористатися зазначеним правом, ви або ваші батьки (у разі якщо хтось з них оплачує ваше навчання) ви мусите заповнити декларацію про податки з додатком №6 (зразок можете отримати в податковій інспекції або знайти в інтернеті). Після чого ви звертаєтеся до податкової за місцем мешкання і подаєте декларацію разом з копіями документів (договір про оплату навчання, довідка про доходи).

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ПОДАТКОВОЇ ПРИ ПОВЕРНЕННІ КОШТІВ НА НАВЧАННЯ:

  1. Ксерокопія договору з навчальним закладом.
  2. Довідка з місця навчання про оплату.
  3. Ксерокопія паспорта та коду свого або батьків, з яким оформлений договір.
  4. Ксерокопія паспорта та ідентифікаційного коду дитини-студента, а також ксерокопію його свідоцтва про народження.
  5. Довідка з місця роботи своєї або батька про доходи за рік і про суму утриманого прибуткового податку.
  6. Ксерокопія квитанції про оплату.
  7. Декларація про доходи.

Податкова пільга поширюється не тільки на державні навчальні заклади, а й приватні.

Відповідно до розрахунків (сума прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного року (1378 грн.) помножена на коефіцієнт 1,4) сума, що підпадає під знижку в місяць складе 1920 гривень. Відповідно за рік навчання – 23 040 грн. Все, що перевищує вказану суму коштів під знижку не підпадає. З цієї суми держава може повернути вам 15% – тобто не більше 3450 грн.

Розглянемо умовний приклад скільки ж можна зекономити використовуючи податкову знижку. Середня зарплата в Україні – 3 тис. Грн. Отже, річний дохід становить 36 тис. грн., І сплачується з цього доходу 5400 грн. прибуткового податку і 1300 грн. (приблизно) єдиного соціального внеску. Припустимо, що при цьому одержувач середньостатистичної зарплати платить в середньому 1 тис. грн. за навчання своєї дитини чи іншого «особи першого ступеня споріднення».

Таким чином, річна плата становить 12 тис. грн. Ця  плата сильно різниться в залежності від вузу і спеціальності.

Отже, згідно з порядком, зі свого доходу слід відняти соціальний внесок та плату за навчання: 36000 – 1300 – 12000 = 22700 грн.

Отриману суму помножити на свою ставку прибуткового податку, що становить 15 або 17%.
Разом: 22700 * 15/100 = 3405 грн. З повної суми прибуткового податку відняти результат: 5400-3405 = 1995 грн.

Це і є потенційна податкова знижка одержувача середньостатистичної зарплати.

Відповідно, чим більші відрахування з заробітної платні особи, що оплачує навчання, тим більша сума підлягає поверненню – це слід враховувати при укладенні договорів про оплату навчання.

Корисні посилання:« Повернутися

Інформаційні партнери