Цікаві факти про бібліотеки і книги

Всеукраїнському дню бібліотек присвячується

Ми давно вже звикли до бібліотек. Бібліотеки стали повсякденною річчю в нашому житті. Для деяких з нас це місце — сховище книг і джерело інформації. Для інших — місце куди можна прийти і попрацювати, сховатися від суєти і шуму, відчути тепло і затишок. Бібліотека — це звичайне, і в той же час дивовижне місце. Часом, ми не здогадуємося, скільки цікавого з ними пов’язано.

А чи знаєте ви, що …

Найбільша бібліотека стародавнього світу, яка збереглася до наших часів — це бібліотека ассірійського царя Ашшурбаніпала (VII ст. До н. Е.), Який був не стільки пристрасним читачем, скільки обожнював колекціонувати тексти. Навіть під час воєн і армійських походів Ашшурбаніпала захоплював цілі клинописні бібліотеки. Велика частина зборів текстів, виявлена археологами, налічує 25 000 глиняних табличок з клинописними текстами.

Абдул Касій Ісмаїл — великий візир Персії (10 століття) завжди знаходився поруч зі своєю бібліотекою. Якщо він кудись вирушав, то бібліотека «слідувала» за ним. 117 тисяч книжкових томів перевозилися чотиристами верблюдами. Причому книги (тобто верблюди) розташовувалися в алфавітному порядку.

Бібліотека Конгресу у Вашингтоні на сьогоднішній день є найбільшою в світі. У ній знаходяться близько 155,3 мільйонів екземплярів, в тому числі аудіо- та відеозаписи, фотографії. Щоб познайомитися хоча б з третиною літератури, що зберігається в бібліотеці, не вистачить і життя.

Найменші бібліотеки в світі з’явилися на вулицях Нью-Йорка. У них місце всього для однієї людини. В одному яскраво жовтому будинку зберігається 40 книг. Мета цих бібліотек — допомогти городянам відпочити від скаженого темпу життя в мегаполісі.

 

Найважчою в світі книгою вважається географічний атлас, що зберігається в Британському музеї, в Лондоні. Атлас має в висоту більше одного метра і важить 320 кілограмів.

Гарвардський університет в своїй бібліотеці має колекцію книг в обкладинках зі шкіри людини.

Бібліоклептоманія — захворювання, для якого характерна безмежна любов до книг і прагнення привласнити бібліотечні екземпляри собі. Один з найвідоміших представників, які страждають на цю недугу, Стівен Блумберг, викрав понад 23 000 рідкісних книг з 268 бібліотек в різних частинах світу. Щоб скласти свою колекцію, яка оцінюється приблизно в 20 мільйонів доларів, Блумберг застосовував найрізноманітніші методи: іноді він пробирався в бібліотеку через вентиляційну систему і шахту ліфта.

У США публічних бібліотек більше, ніж Макдональдсів.

Haskell — безкоштовна бібліотека, побудована на американо-канадському кордоні. Вихід з бібліотеки через протилежний вхід вимагає позначки на митниці країни.

Перша в світі публічна бібліотека без книг (BiblioTech) була відкрита в 2013 році в техаському місті Сан-Антоніо. У ній звичайні книги повністю замінені електронними.

Підготувала Олена Картечева.« Повернутися

Інформаційні партнери