17 січня 2019 року у Центрально-Міській гімназії і ЗОШ № 8 відбулася зустріч учнів 11-х класів із професором, д.іст.н. Валентиною Олексіївною Шайкан. Учні уважно прослухали лекцію про події, що відбувалися сто років тому – возз’єднання ЗУНР і УНР та про Героїв Крут

Ми знаємо, що 9 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. А 22 січня 1919 р. відбулося об’єднання УНР і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення нації.

Акт Соборності надав завершеної форми самостійній Українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в ментальності національної політичної еліти. Об’єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного, неекспансіоністського збирання територій в єдиній суверенній державі.

Про це читаємо в Універсалі, виданому в ті часи:

«Іменем Української Народної Республіки

Директорія оповіщає народ українській про велику подію в історії землі нашої української.
3-го січня 1919 року в м. Станіславові україінська національна рада Західної Української Народної Республіки, як виразник волі всіх українців б. Австрійської імперії і як найвищий їхній законодавчий чинник, торжественно проголосила злуку Західньої Української Народньої Республіки з Надніпрянською Українською Народньою Республікою в одноцільну суверенну народню республіку.
Вітаючи з великою радістю цей історичний крок західних братів наших, Директорія Української Народньої Республіки ухвалила тую злуку прийняти і здійсьняти на умовах, які зазначені в постанові Західньої Української Народньої Республіки від 3-го січня 1919 року.
Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народня Республіка /Галичина, Буковина, і Угорська Україна/ і Наддніпрянська Велика Україна.
Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.
Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка».

Про Всеукраїнський день інформування говорить Ольга Олегівна Онищенко, завідувач сектору внутрішньої політики та зв’язку з громадськістю виконкому Центрально-Міської у місті раді:

— Всеукраїнський день інформування проводиться на базі всіх державних закладів. Це можуть бути підприємства, школи та ін. Проводиться він кожен третій четвер по всій Україні. Сьогодні ми зібрали в шкільній актовій залі 11-класників і приурочили його видатній події –100-річчю соборності України. Дні інформування здебільшого висвітлюють соціальні питання, правовий сектор і т. ін. Таким чином виконкоми доносять до мешканців міста певну інформацію, з якою потрібно ознайомити.

Літературу (проспекти, календарики і т.п.), що знайомить школярів із Криворізьким економічним інститутом ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», надала в користування учням студентка 2-го курсу КЕІ Аня Демченко.

Цікавою була розповідь про події столітньої давнини на Криворіжжі наукового співробітника Криворізького історико-краєзнавчого музею Олександра Олександровича Мельника.« Повернутися

Інформаційні партнери