5 лютого в Музеї Героїв АТО, що розташований у Координаційному Центрі допомоги воїнам АТО та їхнім родинам (пл. Визволення, 2), відбулася зустріч студентської молоді, жителів Кривбасу, ветеранів війни, членів родин учасників АТО з прекрасним і величним – їм була надана можливість
відвідати виставку ікон

Зустрічала гостей керівник Координаційного Центру допомоги воїнам АТО та їхнім сім’ям
Вікторія Самойленко
.

— Без культури немає нації! – зазначила Вікторія Андріївна. — Наше об’єднання продовжує розвивати культурної спадщину. Символічно, що відкриття унікальної виставки ікон, єдиної в країні кафедри сакрального мистецтва Львівської академії, надану художником-іконописцем, професором Романом Яковичем Василиком, сьогодні відбулось саме в Музеї Героїв АТО. Наші воїни поклали своє життя і наразі його не шкодують, захищаючи націю, державу, Україну! Дякуємо батюшці Роману Бацвіну, ініціатору виставки журналісту Степану Калинюку, видатному майстру по склу Василю Пилці, заступнику декана кафедри мистецтв Криворізького педагогічного університету, к.м.н., художнику-іконописцю Юлії Зінькович за незабутні виступи з щирими почуттями, душевними розповідями, можливістю зануритись у духовність, історію та культуру нашого народу. «Янголи у вишиванках, Янголи Нації – саме такі Янголи захищають Україну», — ці величні слова запали глибоко в серце кожного.

Про сакральний зміст ікон розповіла іконописець Юлія Зінькович (коротко передаємо зміст її виступу):

— Перший аспект, це коли людина намагалася зрозуміти цей світ – це наскельні малюнки. Перші малюнки були схематичні. Людина намагалася пізнавати світ. Згодом зображення стає більш глибоким. Людина починає замислюватись: а що буде зі мною далі? Люди розуміють, що є душа, і вони малюють її там, де вона буде жити вічно. Зображення набуває якогось ритуального чи навіть сакрального змісту. Це вже не просто силует.

Греки ставлять питання гармонії: що таке краса? І ось на цій основі з’являється нова течія, і народився Той, хто назавжди змінив історію. Люди починають мислити по-іншому. Розбещеність римлян, їх жорстокість уже не може задовольняти людей… Тож прийшов час, коли кожна людина – а в неї всередині є закон совісті, а це закон Божий – і не важливо, чи ви віруюча людина, чи невіруюча – все одно має це відчуття.

Людина не може більше приймати насилля. І християнство стає державною релігією. Саме на теренах Візантії народжується ікона. Ми повернулися знову до цієї основи. Та як зупинити час? А як зобразити Бога? Був час, коли багато ікон було знищено, бо вважали, що не можна зображувати людину чи Бога. Але у 8-му столітті зібралося духовенство і в процесі діалогу було вирішено: ікона буде існувати. Але як так зобразити, щоб людина, яка не вміла ні читати, ні писати, а підійшовши до образу, могла зрозуміти, що тут сказано. Як зобразити інший світ, щоб побачила щось глибше і все зрозуміти? Ікона – це вікно в інший світ.

Можливо, наші ангели будуть одягнуті в українські вишиванки? Це ж наші ангели – вони відповідають за націю…

Людство віднайшло, як зобразити красу. Це ікона, яка розмовляє з людиною. Коли життя на межі зі смертю, люди розуміють це ближче. Не можна дивитися на ікони мимохідь – потрібен час, щоб її зрозуміти. Дайте час іконі почати з вами розмовляти. Я думаю, що ця виставка буде для всіх дуже корисною.

Відомий на Криворіжжі журналіст Степан Калинюк зазначив, що виставка пробуде в музеї до 15 лютого:

— У виставковому турне постійно перебувають ці роботи, — сказав він. — Це ікони, написані професором Романом Василиком і його учнями. Виставка мандрувала вже багатьма містами України, іще деякий час буде в нашому місті, зокрема, в Покровському районі, а потім помандрує на Дніпро і до США. Ми проведемо переговори із Львівською академією мистецтв, щоб деякі ікони тут лишилися. Є надія, що деякі з них будуть подаровані на зберігання музею.
Багато добрих слів про виставку висловив відомий на Криворіжжі і далеко за його межами гравер по склу Василь Йосипович Пілка, адже тема духовності не може лишити його байдужим. Він побажав молоді духовного пізнання, щоб вони могли всією душею проникнутись цим.

Про враження від виставки ікон висловились викладачі та студенти КЕІ

— Ми щиро вдячні, що нам надали таку можливість – очиститися, побачити ці ікони, — сказала доцент кафедри іноземних та української мов Олена Миколаївна Гончаренко. — Ікона – це Святе Письмо, а відповідно, це звернення до Бога. Ми всі прагнемо Бога, прагнемо миру в серцях наших, душах наших, у наших родинах і у всій Україні. Йде очищення душ наших. Наше завдання – покаятися і попросити Господа про мир. Ми віримо в це, що Він нам його дасть. Нам треба бути сильними. Становлення нації відбувається лише тоді, коли ідуть переможці і коли дух самостверджується, стверджується в правді і чесності. Мова йде про те, що повинно бути каяття, а потім очищення, а потім подих свіжості, чистоти духу, що має об’єднати націю – і нація підніметься з колін.

Наталя Володимирівна Волошанюк, заступник декана ФОФІТ, доцент:

— Я вважаю, що духовність завжди була і залишається актуальною у нашому житті, особливо для молоді і саме в той час, коли вона формується. Формуються їхні погляди на життя, на світ. Вони мають знати, що війна – це велика біда. І ми маємо зараз цю біду. Та молодь має прагнути миру й духовного піднесення. У вихованні молоді це є дуже важливим. Саме в такі хвилини треба підійти до ікони Матері Божої і подивитися Їй в очі і попросити чогось знаменного, доброго, світлого у своєму житті і житті нашої країни.

Катерина Хавер, студентка 1-го курсу (група МАР-18-1):

— Виставка була дуже цікавою. Я для себе сьогодні дізналася багато нового і корисного. Мені дуже сподобалась фраза, яку сказала іконописець Юлія, що нас, українців, охороняють ангели у вишиванках. Це було дуже зворушливо. Ми в сім’ї розмовляємо російською, але в інституті я прагну спілкуватись українською. Ось навіть книжку читаю написану українською мовою. Мені дуже подобається ця книга, я її нещодавно купила, — «Бог надає таланти усім» Регіни Бретт. Якщо я не розумію деяких слів, я їх не пропускаю, а дізнаюсь їх значення через Інтернет. Мені цікаво все знати. Раніше я не дуже надавала значення змісту ікон, як-от говорять, пройшла мимо і пішла собі далі. Але тепер, після сьогоднішньої події, я спробую відчути цей незримий зв’язок…

Aня Неоднича, студентка групи ПР-18-1:

— Сьогодні студенти Криворізького економічного інституту мали змогу побачити виставку ікон – єдиної в Україні кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії, презентовану в Координаційному Центрі допомоги воїнам АТО. Роботи виконані руками Р. Я. Василика та його учнів. Ікони, відтворні на дереві, мають вражаючий вигляд. Коли підходиш до них і споглядаєш, здається, начебто святі спостерігають за тобою. Відчувається свята і чиста енергетика, яка йде від ікон. Напевно, через те, що іконописець дотримується духовних ритуалів, коли пише роботу. «Ікони святих – це як фрагменти з Біблії. На ікони треба не просто дивитись, а проникати в їх глибинний зміст, зрозуміти, прочитати їх, і тоді прийде розуміння, яка велика сила в них прихована», — влучно додав Василь Пілка, майстер гравюри на склі.

***

Екскурсію для наших студентів по Музею воїнів АТО провів її учасник Микола Ілліч Ан. Він розповів
про експонати, які надали музею бійці, і про наших захисників.

Експозиція відкрита і працює для всіх бажаючих до 15 лютого! Приходьте!
Наша адреса: пл. Визволення, 2.

Телефони: 0980408404, 0675454527, 0564901616.

Криворізький економічний інститут. Координаційний Центр допомоги воїнам АТО та їхнім сім’ям.« Повернутися

Інформаційні партнери