2018 рік (за східним календарем) пройде під знаком Земляної собаки. Згідно з традиційним місячним календарем Рік Земляної Собаки розпочинається 16 лютого 2018 року, і триватиме до 5 лютого 2019 року.

Потім підуть роки: Свині, Пацюка, Буйвола, Тигра, Кролика, Дракона, Змії, Коня, Кози, Мавпи і Півня.

Китайський Новий рік – Чунь цзе, що значить Свято Весни, є для китайців найважливішим святом, його відзначають вже більше двох тисяч років. Він припадає на другий молодик після зимового сонцестояння, на період між 12 січня і 19 лютого. З введенням григоріанського календаря Китайський Новий рік стали називати «святом весни», щоб відокремити його від Нового року за західним стилем. У побуті Чунь цзе називається «Нянь» (нянь – значить “рік”).

За легендою Нянь – це страшне люте чудовисько з рогами на голові, що жило в стародавньому Китаї. Цілий рік він знаходився в глибині моря, і тільки напередодні нового року вилазив з води, вривався в поселення, поїдав там худобу і губив людей. Тому місцеві селяни дуже боялися його і щорічно перед настанням нового року цілими сім’ями полишали села й утікали в гори, щоб сховатися від хижого звіра Няня.

 Одного разу, напередодні нового року, коли селяни Тао хуа (“квітки персика»), підтримуючи старих, з немовлятами на руках, із жахом покидали село, туди прийшов старий жебрак зі срібного кольору вусами. В одній руці він тримав палицю, а в іншій – мішок.

У цей час деякі селяни закривали вікна або замикали будинок, інші збирали речі в дорогу, а треті вели худобу, одним словом, в цей час в селі всі були зайняті, і всі були в паніці, тому ніхто не звернув особливої ​​уваги на цього убогого старого. Тільки одна старенька, яка проживала в східній частині села, дала йому трохи їжі і почала умовляти його скоріше йти звідси, щоб уникнути зустрічі зі звіром Нянем. Однак цей старий, погладжуючи вуса, усміхнувся: «Якщо ви дозволите мені зупинитися у вашому будинку на одну ніч, то я вижену Няня з села».

 Жінка з подивом подивилася на старого і помітила, що цей сивий чоловік з моложавим обличчям виглядає міцним і бадьорим, але вона все ж стала вмовляти його піднятися на гору, щоб сховатися від хижого Няня. Однак старий стояв на своєму, і жінці довелося піти одній.

Близько опівночі Нянь увірвався в село. На цей раз він виявив, що в селі щось не так, як було всі минулі роки. З жахом побачив Нянь, що в одному домі горить вогонь, а двері пофарбовані в червоний колір. А коли він дістався до входу в будинок, у дворі пролунав тріск бамбукових хлопавок. Він не посмів увійти до двору.

 Виявляється, Нянь боїться червоного кольору, яскравого полум’я і гучного шуму. У цей момент ворота відчинились, вийшов з них той старий жебрак, одягнений у червоний халат, і голосно зареготав. Побачивши цю картину, Нянь сильно перелякався і втік.

 На другий день, тобто в перший день Нового року, селяни повернулися в село. Побачивши, що в їхніх будинках все ціле, вони дуже здивувалися. Лише жінка зрозуміла, в чому справа, і розповіла селянам про обіцянку старця. Почувши цю розповідь, всі дуже зраділи, вдяглися у нові святкові одежі, поздоровляючи один одного з настанням спокою, щастя і благополуччя. Ця історія швидко поширилася в сусідні села, і всі скоро дізналися, як виганяти Няня.

 З тих пір щорічно в переддень Нового року люди наклеюють на дверях червоні парні написи, запускають хлопавки, в будинках горять вогні, люди не лягають спати всю ніч, що по-китайськи називається «шоу сунь» – «оберігати рік».

Ніч під Новий рік називають “ніччю зустрічі після розлуки». Це найважливіший момент року. Вся родина збирається за святковим столом до новорічної вечері, який вирізняється багатством і різноманіттям страв. Наприклад, новорічна вечеря не обходиться без страв із курячого м’яса, риби і «доуфу» – соєвого сиру, який ми називаємо «тофу», тому що в китайській мові назви цих продуктів співзвучні зі словами, що означають “щастя” і “достаток”.

А ще прийнято їсти пельмені (цзяоцзи), а на півдні – «няньгао» (шматочки, виготовлені з клейкого рису). Мешканці півночі віддають перевагу пельменям, тому що слово «цзяоцзи» співзвучне зі словами «проводи старого і зустріч нового». Крім того, пельмені за своєю формою нагадують злитки золота і срібла і символізують побажання багатства. З тієї ж причини мешканці півдня їдять «няньгао», що символізують поліпшення життя з кожним роком.

Вихідні тривають сім днів. Перші п’ять днів нового року призначені для зустрічей. Родичі, друзі, однокласники, товариші по службі відвідують і вітають один одного з Новим роком. На Чунь цзе традиційним подарунком є ​​Я-сунь цянь – кишенькові гроші в спеціальних червоних конвертах, які прийнято дарувати дітям. Дотримуючись давніх звичаїв, гроші дарують кожній дитині, що прийшла до будинку в перші 15 днів Нового року.

На Китайський  Новий рік кілька днів поспіль проводяться галасливі народні гуляння і ярмарки, де виконують танці лева і драконів, хороводи «сухопутних човнів», номери на ходулях. Новорічні святкування закінчуються після свята Ліхтарів, на п’ятнадцятий день першого місяця за місячним календарем.

                                              Отже, знову з Новим роком! Хай щастить усім!« Повернутися

Інформаційні партнери